Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Unihokeja w Elblągu – podsumowanie występu drużyny SP nr 9 z Konina

Po zwycięstwie w Mistrzostwach Wielkopolski w unihokeju reprezentanci Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 9 w Koninie wzięli udział w Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Unihokeja w Elblągu.

W tej olbrzymiej imprezie obejmującej także Gimnazjadę i Licealiadę wystartowały 74 drużyny dziewcząt i chłopców z całej Polski. W kategorii chłopców szkół podstawowych 16 drużyn podzielono w wyniku losowania na cztery grupy. Wraz z konińską ?dziewiątką? w grupie ?B? znalazły się SP 6 z Sanoka (podkarpackie), SP 1 z Krynicy Zdrój (małopolskie) oraz SP Łęki Szlacheckie (łódzkie).

W pierwszym grupowym meczu nasi chłopcy zmierzyli się ze swoimi rówieśnikami z Krynicy. Po bardzo nerwowym i dynamicznym początku gra uspokoiła się i po bardzo składnej akcji w 7 minucie meczu kapitan Janek Silski strzałem z dystansu umieścił piłkę w okienku bramki przeciwników. Krynica po stracie bramki zaczęła grać szybciej i osiągnęła przewagę na boisku co zaowocowało bramką na remis 1:1. W drugiej części spotkania znów objęliśmy prowadzenie po strzale skrzydłowego Adama Szkudlarka. Niestety na dwie minuty przed końcem meczu mimo gry w przewadze jednego zawodnika błąd popełnił obrońca Konina i pozostawiony sam na sam bramkarz Wiktor Grzelak nie zdołał obronić strzału przeciwnika. Konin ? Krynica Zdrój 2:2.

W drugim meczu grupowym Sanok dość łatwo rozprawił się z Łękami Szlacheckimi 3:0 więc do trzeciego meczu z Sanokiem  zawodnicy z Konina wyszli bardzo skoncentrowani. Przeciwnik okazał się bardzo wymagający i groźny ale tym razem żaden z zespołów nie pozwolił sobie na stratę bramki i mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Sanok ? Konin 0:0.

Grający coraz lepiej unihokeiści z Krynicy w czwartym meczu łatwo rozprawili się z Łękami Szlacheckimi 7:1 i z obliczeń wynikało, iż do wyjścia z grupy na drugim miejscu ?dziewiątka? musi wygrać swój ostatni mecz i liczyć, że w ostatnim spotkaniu grupowym nie padnie remis 3:3 lub większy.  Tak też się stało Konin ograł Łęki Szlacheckie 4:0 po strzałach Mateusza Szymańskiego, Mateusza Rojewskiego, Piotra Kwiecińskiego oraz Gracjana Furmanka a Krynica pokonała Sanok 3:1. SP 9 w Koninie znalazła się w ósemce najlepszych szkół w Polsce.

Dwie najlepsze  drużyny z grupy ?B? stworzyły z dwiema drużynami z grupy ?D? grupę ?F? z zaliczeniem meczy z eliminacji. W ostatnim meczu pierwszego dnia zawodów Konin spotkał się z liderem grupy ?D? SP Sidzina (opolskie) i bardzo gładko ograł go 6:0 po trzech bramkach Jana Silskiego i trzech kolejnych Mateusza Rojewskiego. Krynica również gładko pokonała SP Brzeźnica (lubuskie) 3:0 i ostatniego dnia wystarczyło wygrać aby wejść do półfinałów z pierwszego miejsca. W niedzielą rano Brzeźnica uległa ?dziewiątce? 1:0 a Krynica tylko zremisowała z Sidziną 1:1.

SP 9 z Konina awansowała do półfinałów turnieju i spotkała się w nim z klubowym Mistrzem Polski Młodzików SP nr 73 Warszawa. Mecz rozpoczął się od nieustannych ataków chłopców z Warszawy ale po kilku minutach to Konin zaczął dominować na boisku spychając przeciwników do obrony. Niestety w 8 minucie meczu Mateusz Konstanciak otrzymał dwuminutową karę a 15 sekund po wznowieniu gry sędzia przyznał następną karę Adamowi Szkudlarkowi i grający w trójkę koninianie nie zdołali ochronić bramki. Od wyniku 1:0 dla Warszawy rozpoczęło się oblężenie ich bramki i próba wyrównania wyniku. Niestety nie przyniosło ono upragnionej bramki a na 10 sek. przed końcem meczu z kontrataku SP 73 w Warszawie podwyższyła wynik na 2:0.

W meczu o brązowy medal Mistrzostw Polski chłopcy z Konina spotkali się ze swoimi grupowymi rywalami z Krynicy Zdrój. Mecz miał bardzo wyrównany przebieg i oba zespoły grały bardzo uważnie w obronie. W połowie meczu Jan Silski popisał się bardzo mocnym strzałem pod poprzeczkę dając prowadzenie Koninowi. Gra się zaostrzyła, posypały się kary a ostatnie dwie minuty meczu to totalna bitwa pod bramką ?dziewiątki?. W zamieszaniu padła nawet bramka dla Krynicy, której sędzia nie uznał odgwizdując wcześniejszy faul na bramkarzu. Mecz zakończył się wynikiem 1:0 dając Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 9 w Koninie trzecie miejsce i brązowy medal MISTRZOSTW POLSKI Szkół Podstawowych w Unihokeju.

Mecz o I miejsce: SP Babimost ? SP 73 Warszawa   3 : 1

Skład zespołu: Jan Silski ? kapitan, Wiktor Grzelak ? bramkarz, Mateusz Szymański, Adam Szkudlarek, Arkadiusz Jesionowski, Piotr Radoszewski, Mateusz Rojewski, Piotr Kwieciński, Filip Klapsa, Gracjan Furmanek, Mateusz Konstanciak, Kacper Kurek. Trenerzy:  Maciej Wanke i Marcin Kurzawiński. Kierownik zespołu: Michał Witkowski.

Tekst + foto : Maciej Wanke