Finał XIII Igrzysk Młodzieży Szkolnej Województwa Wielkopolskiego w Unihokeja Chłopców

29 maja 2012 w Poznaniu przy ul. Tarnowskiej 27, miesiąc po dziewczętach w Finale Wojewódzkim Igrzysk Młodzieży Szkolnej zaprezentowali się chłopcy ze szkół podstawowych.

Osiem drużyn w wyniku losowania utworzyło dwie grupy.

W grupie „A” znalazły się SP Kębłowo, SP nr 9 Konin, SP Boruja oraz gospodarz imprezy SP nr 56 w Poznaniu.

W grupie „B” SP Żytowiecko, ZS nr 1 w Pile, SP Bieganowo oraz SP Szczury.

W pierwszym meczu turnieju zmierzyli się Szkoła Podstawowa nr 9 z Konina oraz obrońcy tytułu SP Kębłowo. Debiutujący w rozgrywkach tej rangi chłopcy z Konina rozpoczęli ten mecz bez respektu dla przeciwników i grając bardzo szybko i agresywnie odpierali ataki przeciwników a w ich bramce znakomicie spisywał się bramkarz wyłapując bardzo mocne i niesygnalizowane strzały przeciwników. Pod koniec pierwszej tercji po ogromnym zamieszaniu pod bramką Kębłowa padła bramka samobójcza dla Konina. W drugiej tercji bardzo ładnym strzałem z dystansu popisał się obrońca Konina ustalając wynik na 2:0.

Kolejny mecz grupy „A” rozegrali gospodarze i pewnie pokonując SP Boruję uzupełnili pierwszą parę półfinalistów.

Pierwsza tercja to nieustające ataki chłopców z SP 56 w Poznaniu niestety bardzo skutecznie broniący się przeciwnicy nie pozwolili strzelić sobie bramki. Wynik otworzył w drugiej tercji przepięknym strzałem z 17 metrów zawodnik z Poznania a jego koledzy w krótkim okresie czasu dorzucili jeszcze kolejne trzy bramki. W trzeciej tercji padła już tylko jedna bramka. Końcowy wynik meczu 5:0 (0:0,4:0,1:0).

W grupie „B” w meczu pomiędzy Żytowieckiem a Piłą padł remis 1:1 a dogrywka również nie przyniosła rozstrzygnięcia. W rzutach karnych lepszymi okazali się chłopcy z Piły i to oni wygrali w tym meczu 2:1 (0:1,1:0,0;0) karne 2:0.

SP w Bieganowo w swoim pierwszym meczu grupowym grając bardzo spokojnie odpierał ataki swych kolegów z SP Szczury. W drugiej tercji padła bramka na 1:0 dla Bieganowa a w trzeciej trzy kolejne przypieczętowały ich zasłużone zwycięstwo 4:0 (0:0,1:0,3:0).

W pierwszym półfinale gospodarz Szkoła Podstawowa nr 56 w Poznaniu spotkała się z Koninem. Mecz stał na bardzo wysokim poziomie, był bardzo dynamiczny i obfitował w wiele bardzo ładnych i przemyślanych akcji. Dwie pierwsze bramki zdobył Konin grający bardzo równo i zespołowo a przed końcem pierwszej tercji Poznań zdobył kontaktową bramkę. W drugiej tercji SP 9 w Koninie systematycznie zwiększała przewagę strzelając trzecią i czwartą bramkę. W trzeciej kolejne bramki zdobywali chłopcy z Konina, na które bardzo ambitnie
grający poznaniacy zdołali odpowiedzieć tylko jedną. Mecz zakończył się wynikiem 2:6 (1:2,0:2,1:2) dla SP nr 9 w Koninie i to ona została pierwszym finalistą turnieju.

W drugim półfinale zmierzyli się reprezentanci ZS nr 1 w Pile i SP w Bieganowie. Zawodnicy z Bieganowa grając bardzo spokojnie kontrolowali przez cały czas przebieg meczu systematycznie co tercję strzelając bramkę. Wygrywając z Piłą 3:1 (1:0,1:1,1:0) zdobyli prawo do gry o złoty medal.

Mecz o brązowy medal miał bardzo dramatyczny przebieg. Gospodarze wskazywani na faworytów tego spotkania długo remisowali z Piłą. W trzeciej tercji niespodziewanie stracili bramkę i mimo wysiłków i fantastycznych strzałów nie zdołali doprowadzić do remisu. Trzecie miejsce w turnieju zdobyła Piła pokonując Poznań 2:1.

W finale spotkały się dwie niepokonane drużyny. SP Bieganowo rozpoczęło ten mecz z większym zapasem sił jednak to chłopcy z Konina ruszyli do ataku od pierwszego gwizdka sędziego i zmasowane ataki, bardzo dobra gra obrońców oraz bramkarza zaowocowały dwiema bramkami strzelonymi w pierwszej tercji. W drugiej tercji bardzo precyzyjnym i mocnym strzałem z rzutu wolnego popisał się zawodnik Bieganowa i umieścił piłeczkę w okienku bramki Konina. W trzeciej tercji Konin nadal atakował a Bieganowo murowało bramkę i kontratakowało co dało efekt w postaci bramki na remis i takim wynikiem zakończyło się spotkanie. Zarządzona przez sędziny 3 minutowa dogrywka nie trwała dłużej jak kilkanaście sekund. Grający na prawej stronie Adam Szkudlarek wyłuskał piłkę zawodnikowi Bieganowa minął zwodem następnego i podał w poprzek boiska do zamykającego akcję kapitana Konina Janka Silskiego a ten wyczekał bramkarza i strzelając ponad nim umieścił ją w bramce. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 9 w Koninie zdobyła złoty medal Mistrzostw Wielkopolski.